skrivem.jpg (19969 bytes)

Formannen har ordet

Jeg er enig med Paven i Roma! Forby prevensjon og abort!

Nå vil kanskje den som kjenner meg personlig si at de ikke hadde trodd at formannen var blitt katolikk.

Og det har de jo på sett og vis rett i, men jeg har etter lengere tids funderinger kommet til det samme standpunkt som Paven. Det ser for meg ut som om dette er den eneste måten på sikt å få fylt opp alle flyene som går mellom Trøndelag og Oslo. Dette er langtidsplanlegging av dimensjoner, men det er nok det eneste som vil hjelpe.

Til tross for frafall av en konkurrent, pøser selskapene på med overkapasitet og taper penger. Og det ser ikke ut som om noen der representerer måtehold. Egentlig har jeg ikke stor tro på "pavemetoden", i og med at det nødvendigvis tar noen år før det blir flere trøndere.

Som flytekniker kan en jo temporært glede seg over at flere fly gir mer jobb. Men jeg har en stygg mistanke om at dette er kortvarige gleder. Med en så lav inntjening på alle disse flyene, må det jo spares. Og hvor? En har vel snart snudd på alle steinene både to og tre ganger for å finne noen kroner, og en må vel snart innrømme at så og så mye koster det å holde hjulene i gang. Kanskje er veien å gå å sette opp prisene, slik at en kan fortsette med å fly rundt med halvfulle fly store deler av dagene og uken. Er det noen som tør det da?

At en stor del av billettprisen er avgifter til staten gjør det jo ikke bedre. Dette er jo en politisk beslutning som man kan like eller ikke like og si klokt eller uklokt om. NFO har i det minste påpekt i brev til Finansdepartementet at en er uenig i dagens og foreslåtte avgiftsnivå. Personlig har ikke jeg stor tro på at vårt brev alene vil avstedkomme et lavere avgiftsnivå, men kanskje sammen med andres innspill vil vi kunne medvirke til at politikerne skjønner farene ved et for høyt avgiftsnivå. Nå er det ikke slik at eksisterende avgifter har en tendens til å forsvinne sånn over natta. Vi får alle håpe at ingen flere brekker nakken i dette "rotte-racet".

Disse sakene har jeg skrevet om i INFO tidligere, og ved flere anledninger harselert noe over gutta som har gått på Handelsskolen i Bergen, uten at jeg kan se at noen har tatt det ad notam. Det viser kanskje at det jeg ytrer er feil, ikke blir lagt merke til, eller ikke vektlegges. Det kan også være at det ikke er noen som har gått på Handelsskolen i Bergen, og således ikke kjenner seg igjen. For da å være helt sikker på at jeg ikke skal misforstås, så betyr ikke Handelsskolen i Bergen, Handelsskolen i Bergen, men altså noen med den innflytelse i selskapene som tilsvarer en som har gått på Handelsskolen i Bergen ville ha hatt i selskapene.

For å si det noe enklere: Jeg håper noen tar fatt i dagens situasjon på en slik måte, at en kan føle seg som en sunn og trygg liten brikke i det norske luftfartsmiljøet. Samt at publikum aksepterer å sitte noe trangere.

Rolf Dybwad