Aircraft Engineers International. (AEI)

Internasjonalt arbeid er tung materie. Ting som for undertegnede syntes helt opplagt og problemfritt, kan diskuteres fremlengs og baklengs i timesvis på våre møter i AEI Executive Board. Det er vel muligens ikke annet å forvente med styremedlemmer som kommer fra alle verdensdeler. Men problemet er at selv om vi sitter der i møtene og overbeviser hverandre om at vi selvsagt arbeider for en internasjonal organisasjon og må ta hensyn til alle, er det ikke til å stikke under en stol at de fleste av oss tenker på hva som gavner vår egen hjemmlige organisasjon. Dette gjelder muligens først og fremst gutta fra "down under."

NFO har i alle år vært en pådriver og spillt en aktiv rolle innen AEI, kommet med en mengde gode forslag og innspill mht til en bedre drift og mer effektiv Internasjonal Organisasjon. I den senere tid har disse forslagene fallt på steingrun, dels grunnet misforståelser, dels grunnet tekniske prosedyrefeil, men sist og ikke minst, grunnet manglende samarbeidsvilje fra AEI`s nåværende President. Dette så NFO seg lei på, og med god grunn, og som de fleste vet bestemte årets Representantskapsmøte seg for å sende et skarpt brev til AEI Executive Board (EB) hvor en del problemområder ble listet opp. Og det var vel ikke til å misforstå ved å lese "mellom linjene" at NFO ville vurdere hensikten med videre medlemskap i AEI dersom ikke dette brevet avstedkom en del forandringer. Det gjaldt i første rekke å opprette brukbare rettningslinjer for AEI`s Tekniske Komite, hvor Pieter Doyer har arbeidet under til dels meget vansklige og tungrodde forhold som Committee Chairman. Dernest gjaldt det prosedyrer vedr. etablering og oppfølging av AEI Policy Statements. Videre etterlyste NFO kontorrutiner og oppfølging av brev, fax, dokumenter osv. ved Hoofddorp regional kontor og documentation center.

Etter Representantskapsmøtet satt undertegnede seg sammen med Pieter Doyer og forfattet og klargjorde dokument og rettningslinjer slik at de passet med Pieter`s ønsker om hvorledes Teknisk Komite skulle fungere. Dette skulle vi så legge frem på neste EB møte.

AEI EB-møte 1 - 2. Mars i Hoofddorp.

Det er vel en overdrivelse å si at AEI`s President la seg flat for NFO`s "kravbrev", men han var nede i m e g e t dyp knestående.

Dagens agenda, som i utgangspunktet var meget lang, ble lagt til side. Det skulle kun dreie seg om en ting; Brevet fra NFO. Det var helt tydelig at dette hadde gjort inntrykk. Og det var like tydelig at det hadde sin berettigelse. Det viste seg nemelig at kun noen få av møtedeltagerne visste om dette brevet ettersom AEI-kontoret hadde "glemt" og distribuere det videre til samtlige styremedlemmer. Det ble tatt megen selvkritikk fra flere av de tilstedeværende, og etterhvert som brevet ble gjennomgått linje for linje og ord for ord, ble det tydelig at det gikk mot full hjemmeseier for NFO. Terms of reference for Technical Committee som Pieter og undertegnede selv hadde klargjort på forhånd, ble godkjennt uten at så mye som et komma ble forandret. Videre hadde jeg klargjort et forslag vedr. prosedyrer for etablering og oppfølging av AEI Policy Statements. Dette var helt i tråd med NFO`s tidligere forslag som ikke fikk gjennomslag i Helsinki i 1995, men som igjen ble fulgt opp av et lignende forslag fra Norsk Helikopteransattes Forbund (NHF) på AEI Annual Congress i Sydney i 1996 (hvor det måtte trekkes grunnet en prosedyreteknisk feil !) Dette ble det som ventet en god del diskusjon rundt, men det endelige resultatet ble faktisk bedre enn forventet. Tidligere hadde EB vetorett til å stoppe forslag som kom fra de forskjellige komiteene. Nå fikk vi fjernet denne vetoretten, slik at EB kun kan komme med komentarer, men forslagene skal kunne legges frem til avstemming på Annual Congress dersom komiteen ønsker dette. AEI har en del Policy`s som egentlig har overlevd seg selv. Det har tidligere ikke vært noen regulert oppfølging av disse, men det ble nå vedtatt at hvert annet år skal disse gjennomgåes for å se om det er behov for forandringer. Dette var også etter forslag fra NHF. Kontor-rutinene, eller mangel på sådanne, ble nøye gjennomgått og en del gode innspill fra UNIE (den Nederlandske teknikerorg.) ble godtatt. Som tidligere nevnt gikk det meste NFO`s vei. Det kan synes unødvendig at en skal være nødt til å sende avgårde slike "trusselbrev" men på den annen side er det tilfredstillende å se at det blir tatt hensyn til og at forandringene virkelig skjer. Terms of Reference, godtatte forandringer og forslag er allerede sendt ut til samtlige medlemmsorganisasjoner som pr. i dag teller 33 fordelt på 27 forskjellige land.

Grunnet brevet fra NFO strakk ikke tiden til på dette møtet slik at vi ble nødt til å kalle inn til et ekstra-ordinært EB møte 3-4 mai. Men noen andre saker fikk vi da tid til. Mario Lander som er AEI Public Relation Chairman kommer til å slutte som hovedforhandler for UNIE grunnet stort arbeidspress og personlige årsaker, og vil derved også slutte som PR Chairmann ved årets Congress. AEI`s Secretary General som også kommer fra UNIE vil og slutte i år. Her får nok valgkomiteen en liten nøtt å knekke.

Den Sveitsiske teknikerorganisasjonen PUSH (fra SWISSAIR) har søkt om medlemmskap i AEI og Balkan Aircraft Engineers Association har bedt om informasjon og betingelser for medlemmskap. Disse vil begge bli invitert til AEI Annual Congress i Beograd 8-12 september.

X-AEI EB-Møte 3 - 4. Mai i Hoofddorp.

Dette ble et typisk "arbeidsmøte" med gjennomgang av en mengde forslag og dokumenter. Som et resultat av tidligere nevnte brev fra NFO`s representantskap til AEI ble samtlige Policy`s gjennomgått med henblikk på eventuelle forbedringer. PS 002-003-004-007-008-010 og 011 ble foreslått forandret, og for intereserte medlemmer finnes disse Policy`s bak skilleblad 6 i NFO`S "lille svarte bok." Forslagene blir forøvig sent ut til samtlige organisasjoner for kommentarer.

Det ble også en god del diskusjoner rundt GAIN-prosjektet. (Global Analysis Info. Network ) Dette er et prosjekt som har sitt utspring fra FAA Office of System Safety. Den første Workshop ble holdt i Oktober 1996 og hensikten med GAIN er;

Sitat: The purpose is to create a worldwide network for the collection, analysis, and shearing of aviation safety information to help the aviation community reach Zero Accidents.

This historic event was attended by over 150 individuals from eight countries representing airlines, manufactures, trade associations, pilots, air traffic controllers, mechanics, the military, universities, information technology consultants, and government agencies: Sitat slutt.

Ettersom neste Workshop blir holdt i London 17-28 May i regi av Royal Aeronautical Society ble det besluttet at Dave Morrison fra våre Britiske kollegaer (ALAE) skulle delta på dette møtet.

På vegne av AEI Teknisk Komite presenterte Pieter Doyer tre konkrete saker som AEI bør involvere seg med i fremtiden; Confidential Reporting (CR), Ramp Check og Human Factors. Confidential Reporting er en sak NFO har involvert seg i over lengre tid, og et noe modifisert forslag ble besluttet sendt ut til alle medlemmsorganisasjonene for kommentarer i form av et "introductory Paper" (IP). Når det gjaldt Ramp Check vil det arbeides videre med dette i Teknisk Komite. Human Factors innen Aircraft Maintenance derimot ser AEI som meget viktig og dette vil bli satt opp som et eget agendapunkt på AEI Annual Congress. Her har nok NFO også noe og tilføre ettersom vår utmerkede formann, Rolf Dybwad, nettopp har deltatt på et Human Factors kurs/seminar i et land som er kjent for sine oster og hemmelige bankkonto. Når det gjelder JAA Human Factors Steering Group (HFStG) har AEI send et brev til JAA Secretary General, Mr. K. Koplin med ønske om deltagelse i denne gruppen. Foreløbig er det kun mottatt et muntelig svar med beskjed om at gruppen i utgangspunktet er "stor nok". Vi avventer et skriftelig svar, og deretter skal det nok bli en råd med deltagelse i gruppen. Det arbeides også med et møte med European Aviation Safety Authority i Brussel senere i år.

Vedrørende AEI Annual Congress 1997 i Beograd er den i siste fase av planlegningen. Dato er som tidligere nevnt, 8-12 september og det ser ut til at det vil bli en god del interessante agendapunkter.

AEI har også egen side på Internett; http://www.airengineers.org vel møtt!

Torstein Vikøren

AEI Secretary Europe