SAS-kutt rammer Norge hardest     

Publisert: 11.04.03


Norge kommer dårligst ut når SAS sparker 4000 ansatte og sparer 6-8 milliarder kroner. Nordmenn flyr for lite og er for dyre i drift, mener SAS-ledelsen.      

Får svi.  
Nordmenn flyr for lite i forhold til hvor mange SAS-ansatte som jobber her. Derfor står vi ekstra utsatt til når selskapet nå går inn i sin tredje runde med kostnadskutt og nedbemanninger på kort tid. Dette varslet SAS-ledelsen da den presenterte sin siste sparepakke i Stockholm i går, for et fulltall nordisk pressekorps.

SAS har gått med underskudd de to siste årene. Derfor skal kostnadene ned med inntil 8 milliarder svenske kroner. Det innebærer lavere lønn og lengre arbeidstid. Det betyr også at 4000 ansatte skal bort.

Aksjemarkedet likte planene, og ga SAS-aksjen et kraftig løft (se børskommentar). Hvordan kuttene kommer til å fordele seg mellom SAS' virksomhet ved basene i Norge, Sverige og Danmark er ifølge konsernsjef Jørgen Lindegaard ikke klart. Men Norge kommer til å få svi. Så mye er sikkert. Det skyldes først og fremst at nordmenn flyr for lite med SAS. Eller som selskapets nye sjef for Scandinavian Airlines, svenske Sören Bolin svarte på spørsmålet om Norge blir hardest rammet:

- Basen i Norge har den mest feilaktige bemanning i forhold til markedet de betjener.

Ny fordeling
Hittil har SAS hatt en skandinavisk fordelingsnøkkel for personalet på lange ruter. Svenskene har hatt en viss overvekt, mens Norge og Danmark har hatt like store andeler. Denne ordningen blir det nå slutt på. Konsekvensen er at flere hundre arbeidsplasser for norsk kabinpersonale forsvinner. For nå krever SAS at personalet skal være ansatt ved de basene det flys fra. Det betyr i praksis først Kastrup utenfor København, dernest Arlanda utenfor Stockholm.

- Vi driver ingen etnisk rensing i SAS. Det er intet forbud mot at nordmenn tar jobb på Kastrup, påpeker konsernsjefen.

Samtidig avblåser han landskampene mellom de tre eierlandene.

- Det er slutt på å plassere en aktivitet i ett land og den neste som belønning i et annet land. Det har SAS gjort nesten siden selskapet ble dannet. Og det er en av hovedårsakene til at vi er i den håpløse situasjon vi er i dag, sier Lindegaard og fortsetter: - Vi må innrette konsernet etter forretningsmessig prinsipper. Flyene flyr derfra hvor det er kunder som kjøper billetter, sier han og ser ikke bort fra at det kommer nye ruter fra Norge, uten å konkretisere dette nærmere.

Samtidig avviser konsernsjefen ryktene om at SAS kommer til å fjerne Scandinavian Airlines fra norsk innenriksflyvning og overlate alt til Braathens.

- De to betjener hvert sitt marked, sier Jørgen Lindegaard. Også styreleder Egil Myklebust sier til Aftenposten at landskamp-tanken er helt forlatt i SAS. Det er lønnsomhet som gjelder, ikke nasjonale hensyn. Han avviser at kuttene er spesielt rettet mot Norge.

- Urimelig
John Lyng, leder for SAS' norske kabinforening og medlem av konsernstyret, er ikke beroliget. Han tror selskapet står foran en utrolig tøff prosess.

- Norge bærer en urimelig del av byrdene. De kabinansatte rammes nå. Neste for tur er lokaliseringen

av en ny teknisk base, isteden for de tre man har i dag. Det betyr en massiv reduksjon ved de to basene som taper dragkampen. Og jeg tror ikke Norge ligger spesielt godt an, sier Lyng dystert. Han beklager at SAS-ledelsen har bøyd seg for politisk press fra Danmark.

SAS har forhandlet frem avtaler med 35 av konsernets 39 fagforeninger. Fortsatt mangler det avtale med blant andre Norsk Kabinforening, som motsetter seg endringer i bemanning av langrutene

                                            
Kilde: www.aftenposten.no