Flere lavprisselskaper vil til Oslo   

Publisert: 05.05.06


Om kort tid kan flere flyselskaper være klar til å ta av fra Gardermoen. Oslo Lufthavn venter at lavprismarkedets andel av passasjerantallet vil vokse fra dagens 10 prosent til 15 prosent allerede neste år.

Vil satse nå. 
- Det er helt klart at flere av selskapene som har vært i kontakt med oss ser det som viktig å komme i posisjon nå som lavprismarkedet er i ferd med å ta skikkelig av. Hvor mange av disse som virkelig starter ruter fra Oslo, gjenstår imidlertid å se, sier markedssjef Knut Stabekk ved Oslo Lufthavn (OSL).

Tyske Germanwings, nederlandske JetsSky og belgiske Virgin Expess er de foreløpig mest aktuelle aktørene som har banket på døren hos OSL. Alle tre har signalisert interesse for Oslo-rute, men ennå mangler Stabekk den endelige avtalen med de tre selskapene.

Tyske Germanwings tar sikte på å opprette rute mellom Oslo og Bonn med flere avganger i uken. Fra Bonn har det ett år gamle selskapet ruter til Tyrkia, Hellas, Frankrike, Spania og Portugal. Informasjonssjef Heinz-Joakim Schoettes i Gemanwings sier til Aftenposten at selskapet skal ta stilling til om det blir en rute til Oslo om få dager.

- Vi ser på Oslo som en interessant destinasjon. Vi ser muligheten for en betydelig trafikk av forretningsfolk mellom våre to byer, sier han.

Nederlandske Jetssky har base i den sør-nederlandske byen Maastricht, og har på sine hjemmesider allerede lagt ut Oslo som destinasjon, og at trafikken starter i midten av januar. OSL har ikke vært i kontakt med selskapet i det siste.

Belgiske Virgin Express har imidlertid klart gitt utrykk for ønske og vilje til åpne trafikk. Kommersiell direktør Paul Sies har tidligere sagt at Oslo er et prioritert mål, og at lavprisrute mellom Brussel og Oslo vil komme så snart selskapet har tilstrekkelig flykapasitet - kanskje allerede til våren.

 

Kilde: www.aftenposten.no