SAS på verdenstoppen                                     

Publisert:
24.04.03

SAS er blant verdens beste flyselskaper, skal en tro det amerikanske næringslivsbladet Forbes.      

Krig, kritikk og oppsigelser til tross: SAS suser inn på Forbes liste over de 400 største og beste selskapene i verden.

Flyr høyt
SAS og amerikanske Southwest Airlines er de eneste to flyselskapene som kommer inn på den attraktive listen.
De øvrige selskapene som har sluppet gjennom nåløyet i kategorien transport og turisme, er Carnival Cruiselines fra USA, Canadian National Railway, tyske TUI, japanske Tukyu, og franske Accor.

Kun to andre norske selskaper er å finne på Forbes-listen; Statoil og Telenor.

Utvalgte få
Forbes har vurdert 1100 børsnoterte selskaper med markedsverdi over 35 milliarder kroner, eller omsetning over 35 milliarder. For å sile ut de 400 beste, vurderes selskapene etter fem kriterier: vekst i omsetning, resultat og avkastning på investert kapital over en femårsperiode. De to siste kriteriene knytter seg til analytikernes forventninger til fremtiden, samt utvikling i aksjekursen.

SAS skilter med en sterk avkastning på kapitalen, av Forbes beregnet til 53 prosent over femårsperioden. Selskapet er også attraktivt priset, med et forhold mellom markedsverdi og forventet omsetning på 0,1.

Svenskene størst
Norge er fortsatt beskjedent representert sammenlignet med svenskene, som har syv selskaper på listen: Teliasonera, Hennes & Mauritz, Scania, Sandvik, Atlas Copco, Securitas og NCC.

Finnene er godt representert med sine skog- og teleselskaper: Stora Enso, UPM-Kymmene, M-Real og Nokia. På listen er også industriselskapet Outokumpu og energiselskapet Fortum. Danskene skilter med farmasiselskapet Novo Nordisk, Danske Bank, Carlsberg – der norske Orkla eier 40 prosent – og TDC, tidligere TeleDanmark.

                                               
Kilde: www.nettavisen.no