SAS vil nedlegge linjeinspeksjonen     

Publisert: 25.04.03


Som ledd i de nye sparetiltakene i SAS vurderer flyselskapet å legge ned den tekniske linjetjenesten eller flyinspeksjonen ved samtlige norske flyplasser utenom Oslo Lufthavn, Gardermoen og Bergen lufthavn, Flesland. Det kan bety at 15 ansatte på Sola kan miste jobben.      

SPAREPLAN: Jan Henriksen som er ansvarlig for linjetjenesten i SAS i Sør-Norge utenom Gardermoen, sier til Aftenbladet at nedlegging av den tekniske linjetjenesten er ett av flere alternativ som for tiden vurderes internt i SAS. En eventuell nedlegging inngår i den omfattende spareplanen på 6 til 8 milliarder kroner som flyselskapet skal gjennomføre de neste 18 månedene.

- Jeg kan foreløpig ikke bekrefte at den endelige utgangen av vurderingene blir nedleggelse av den tekniske inspeksjon- og vedlikeholdtjenesten ved de fleste norske flyplasser, sier Henriksen, som til daglig er stasjonert ved Flesland utenfor Bergen.

Han viser til at forslaget om linjenedleggelsen først må vurderes i flere interne fora. Blant annet skal tillitsmannsapparatet ha sitt å si om planene.

En avklaring i saken er ventet i begynnelsen av mai. Samtidig vil det bli avklart hvor mange flyteknikere utenom de 15 på Sola som kan bli rammet av sparetiltaket. Det er ikke klart om eventuelle overtallige blir sagt opp, får sluttpakke eller må flytte til andre stasjoner.
                                            



Kilde: www.aftenbladet.no