Sola-verkstedet er reddet                                     

Publisert: 05.05.04


Flyverkstedet Braathens tekniske divisjon på Sola fortsetter samarbeidet med nye sammenslåtte SAS Braathens. 600 arbeidsplasser er reddet.    



Forutsetningen er at flyverkstedet er like dyktig og kostnadseffektivt som før. De ansatte i Braathens tekniske divisjon er veldig flinke folk, sier administrerende direktør Petter Jansen i SAS Braathens til Aftenbladet.

Den nytilsatte sjefen for det nye SAS-eide flyselskapet i Norge understreker dermed at virksomheten skal fortsette for de 600 ansatte i hangaren på Sola. Flyvedlikeholdet skal drives som i dag selv om SAS også har et større flyverksted på Oslo Lufthavn Gardermoen.

Det samme skal den operative basen som Braathens i mange år har hatt for flygende personell med Stavanger lufthavn som utgangspunkt. Ledelsen i SAS Braathens har nylig bestemt at flybasene i både Stavanger og Trondheim skal beholdes i den nye organisasjonen.

Dette betyr at Braathens 805 ansatte på Sola blir værende i sine jobber. Petter Jansen orienterte i Sola kulturhus i går samtlige SAS Braathens-ansatte i Stavanger-distriktet om selskapets planer for framtiden.

Norsk tyngdepunkt
Totalt har det nye flyselskapet mellom 1100 og 1200 ansatte på Nord-Jæren. Det tilsvarer over 20 prosent av flyselskapets 4500 norske ansatte.

SAS Braathens blir en mektig aktør i norsk luftfart. Selskapet får 440 avganger daglig med destinasjoner fra Longyearbyen i nord til Las Palmas i sør.

Flyparken består av 52 fly. Det er nesten like mye som SAS i Sverige og Danmark til sammen. De svenske og danske datterselskapene vil disponere en flypark på totalt 56 fly.

Uhyggelig kritikk
Den kraftige kritikken fra Norwegian de siste dagene slår Petter Jansen like sterkt tilbake. Han betegner utspillene fra toppsjef og eier Bjørn Kjos i Norwegian som en uhyggelig handling fra en annen markedsoperatør.

- SAS Braathens har redusert kostnadene betydelig det siste året for å kunne senke prisene. Selskapet skal dette året tilby i alt 2,5 millioner billigbilletter av til sammen 7 millioner solgte reiser innenriks i Norge. Det tilsvarer en tredel av vårt totale billettsalg på innlandet, sier direktør Jansen.

- SAS Braathens skal drives lønnsomt. Prisene tilpasses et stort marked hvor det er plass til to aktører, fortsetter Jansen.

Stort reisetilbud
Han understreker at selskapet heller ikke skal være et rendyrket lavprisbedrift utelukkende med såkalt punkt-til-punkt-tilbud. SAS Braathens skal fortsatt tilby gjennomgående priser, gjennomgående innsjekking, samarbeid med andre flyselskaper, servicegarantier og setevalg.

Buss og tog
- Over det hele ligger et knallhardt krav om lønnsomhet. Våre eiere forlanger 20 prosent avkastning, påpeker Jansen som tok over ledelsen av det sammenslåtte selskapet 15. april i år. Direktøren ser heller ikke på Norwegian som sin hardeste konkurrent i tiden som kommer. Nesten ubemerket for nordmenn flest har ekspressbusser over distanser opp til 50 mil og Intercitytog tatt markedsandeler fra flytrafikken.

- Da jeg i årene 1993 til 1996 var regiondirektør for Luftfartsverket på Oslo Lufthavn, Fornebu, eksisterte ikke ekspressbussene og de moderne togsettene. På strekninger mellom Oslo og Bergen og mellom Oslo og Kristiansand selges i dag buss- og togbilletter for henholdsvis 300 kroner og mellom 200 og 250 kroner hver vei.

I dette bildet mener Jansen det er rimelig å sammenligne flyselskapets billigste priser på 323 kroner én vei i Sør-Norge og 498 kroner mellom den sørligste og nordligste landsdelen. Han har ingen tro på at Konkurransetilsynet vil ha noen bemerkninger til selskapets annonserte lavpriser.

- Braathens resultat for første kvartal i år bekrefter også at prisnedgangen er reell. Overskudd på 39 millioner kroner er 115 millioner kroner bedre enn tapet på 76 millioner kroner i samme periode i fjor, påpeker SAS Braathens-sjefen.
                                               



Kilde: Aftenbladet/ Jan-Petter Helgesen:  http://aftenbladet.no/nyheter/lokalt/article.jhtml?articleID=198846