Årets sentrale Tariffoppgjør     

Publisert: 08.05.04


Årets sentrale hovedtariffoppgjør er i gang. Mandag 3.mai stilte NFO’s forhandlingsdelegasjon opp i NHO bygget for å fremlegge ”pakken” overfor FL, som omfatter revisjon av Flyteknikeroverenskomsten og et sentralt tillegg.

Vi kom senere i gang enn planlagt ettersom hele forhandlingsdelegasjonen ikke var samlet til starttidspunktet.

Men for å komme i gang, foreslo NFO at vi kunne starte med en gjennomgang av motpartens krav. Dette ble avvist. Etter at Tor Sodeland i FL hadde holdt sin innledning om diverse parametere og om krisen i bransjen, var listen lagt fra deres side for dette oppgjøret.

NFO la fram sine krav uten at størrelsen på et sentralt tillegg ble fremsatt på dette tidspunktet.

FL la deretter fram sine krav, der flere var gjengangere fra tidligere år, og der dagseparagrafen er høyt prioritert også i år.  Etter særmøter, og etter initiativ fra FL som mente at det ikke var gode sjanser til å fortsette, ba derfor FL om pause og ny forhandlingsdato. NFO motsatte seg ikke dette.  Vi kom egentlig ikke i gang med reelle forhandlinger og avventer ny forhandlingsdato.




Terje Rading