SAS-juks med vedlikeholdslogg     

Publisert:
11.11.04


I over ett år har SAS beordret flyteknikere til å trikse med logger for den daglige sikkerhetssjekken av samtlige flytyper på kort- og mellomdistanse.


Ved å fremdatere tidspunkt for den viktige kontrollen av blant annet understell, bremser og dekk, har SAS-fly ikke vært kontrollert så ofte som selskapets egne regler krever.

SAS-flyger og nestleder i Norsk Flygerforbund, Rolf Liland, karakteriserer SAS-praksisen som juks og fullstendig uakseptabel.

Flere av VGs kilder påpeker at ordningen må være innført for å spare kveldsbemanning, og dermed penger.

Må redegjøre
Den regelstridige praksisen har vært beordret utført på selskapets Boeing 737 (49 stk.), MD-80 (59 stk.) og MD-90 (8 stk.) - til sammen 116 maskiner som betjener SAS-rutene i blant annet Norge og Europa.

Bare de 11 interkontinentale flyene er tilsynsført med en annen praksis.

SAS jobber nå på spreng for å dokumentere nøyaktig hvor mange av flyene som har mistet sitt daglige ettersyn på grunn av logg-triksingen.


BEVISET: «Når den daglige sjekken er utført etter luftfartøyets daglige flyging, skal innføring i loggbok for daglig sjekk og registreringen i MOPS skje etter klokken 00.00 UTC» (Coordinated Universal Time, GMT). Denne formuleringen på SAS' skjemaer for daglig sjekk er regelstridig fordi den gir teknikere beskjed om å fremdatere loggene, fastslår tilsynsmyndighetene etter å ha blitt kjent med den via VG. Foto: Foto:
Luftfartsmyndigheten som fører offentlig tilsyn med SAS, Skandinavisk tilsynskontor (STK), reagerte umiddelbart da VG mandag kunne dokumentere jukset.

Den tekniske ledelsen i SAS ble kalt inn til et hastemøte og gitt pålegg om straks å avslutte den regelstridige praksisen.

- Luftfartsmyndighetene ser alvorlig på saken og har derfor reagert så raskt. STK har pålagt SAS å redegjøre for hvor omfattende overskridelsene har vært. Dessuten har SAS' tekniske ledelse fått pålegg om å endre rutinene umiddelbart, slik at intervallet for daglig sjekk er 24 timer både i dokumentasjonen og i praksis, sier informasjonsdirektør i Luftfartstilsynet, Robert Haast. Ved å fremdatere loggene har flyene kunnet ha lengre perioder mellom de daglige sekspunkts-sjekkene enn det SAS' egne, godkjente regler krever.

Flyene skal etter reglene sjekkes daglig. Men med loggsystemet som SAS har pålagt flyteknikerne å bruke, har selskapet kunnet omgå sjekken på eksempelvis følgende måte:

Flyet lander mandag ettermiddag og er sjekket klokken 19.00. Teknikeren fører ikke denne sjekken inn i loggen klokken 19.00. Det gjøres først av teknikeren på neste skift og blir loggført først etter midnatt tirsdag.

Fordi mandagens sjekk ikke er loggført før tirsdag, blir ikke flyet sjekket som det skulle tirsdag, men først når det lander en gang på onsdag ettermiddag.

Ved en slik fremdatering og fordi systemet har gått på dager og ikke timer, har SAS kunnet hoppe over enkelte sjekkdager.

- Kan ha forekommet
Den daglige inspeksjonen omfatter sjekk av motorolje, hjulbremser, dekktrykk og dekkslitasje.

Da VG i går kontaktet operativ direktør Lars Mydland i SAS, var han ikke klar over at teknikernes fremdatering av loggen ikke bare gjaldt det interne systemet (MOPS - Maintenance and Overhaul Planning System), men også flyets logg - som brukes av kapteinen for å sjekke at daglig ettersyn er utført.

- Dette må jeg sjekke nærmere, men min oppfatning er at dette har vært en fremføring av tidspunkt som bare har vært ført i det interne systemet, og ikke i loggboken som pilotene bruker, uttalte han.

Men etter å ha undersøkt saken måtte Mydland innrømme at det står svart på hvitt nederst på SAS' manualer for daglig sjekk.

- Utbredt praksis
- Det kan ha forekommet at et fly er sjekket på dagen en gitt dato og at det så ikke er sjekket igjen neste dag, slik våre krav er, sier Mydland.

Men ifølge VGs kilder er praksisen utbredt.

- En rekke av flyene som er inne til nattstopp vil være ferdig sjekket før midnatt. Disse kan være ferdige fra klokken 19.00 og utover. Likevel føres de ikke inn i loggen før etter midnatt, sier en kilde til VG.

Mydland sier at fremdateringen hadde som premiss at sjekken skjedde sent på kvelden og at flyet ikke skulle fly mer samme dag.

- Det er en svakhet i systemet at dette ikke er blitt presisert. Selv om vi kan ha misset daglige sjekker, har flyet likevel fått en gyldig sjekk før avgang, sier Mydland.

Han sier at konsekvensen av at selskapet nå er pålagt 24-timersintervaller, er at det blir «mindre fleksibilitet» i planleggingen av et nattskift.

Ifølge Mydland har det som viser seg å være en regelstridig praksis, pågått siden august i fjor.




Kilde: http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=101185