Reminder - igjen!!!     

Publisert: 20.12.05


En påminnelse til alle som har mottatt spørreundersøkelsen fra TØI og HSLB.
Fristen for innsending er utsatt til 12. april. Det er så langt for dårlig oppslutning!
Det er av svært stor betydning for både NFO og HSLB at flere svarer på denne. Dette er vår ene mulighet til å få belyst status i vårt yrke. Ikke kast den bort!!!



UTDRAG FRA HSLB FØLGESKRIV:

Samferdselsministeren påla HSLB å se på endringer i flysikkerheten i Norge som følge av endringer (se brev fra Samferdselsministeren på vår hjemmeside).

Et viktig bidrag til å løse oppgaven er spørreundersøkelsen som i disse dager går ut til om lag 10000 ansatte i norske flyselskap, flyplasseier og luftfartsmyndighet. Spørreundersøkelsen er utarbeidet av Transport Økonomisk Institutt (TØI) og HSLB. Besvarelsene vil bli behandlet anonymt og inngår i en database for videre analyse og bruk i sluttrapporten. TØI innehar alle godkjennelser for å utføre en slik undersøkelse.

Oppdraget ble gitt med hjemmel i forskrift om undersøkelse av luftfartsulykker og hendelser i sivil luftfart (22.2.2004 nr 61 § 20). (se også www.aibn.no). Luftfartsloven fritar de som besvarer spørreundersøkelsen for taushetsplikt som ellers påhviler vedkommende. MEN HSLB kan kun benytte disse opplysningene til flysikkerhetsmessige formål (Luftfartsloven, Den utvidede forklaringsplikten) 

HSLB har valgt å måle endringer med utgangspunkt i 01.01.2000 blant annet fordi:

        Luftfartstilsynet ble utskilt fra Luftfartsverket

        Luftfartsverket hadde enda ikke blitt Avinor

        Større ”stabilitet” blant operatørene

Følgende aktører i norsk luftfart inngår i undersøkelsen:

         Sikkerhetsfilosofien ved utskilling av Luftfartstilsynet fra Luftfartsverket og danning av Avinor som aksjeselskap.

         Luftfartstilsynet og flytteprosessen

         Avinor AS

         SAS / Braathens / Norwegian /Widerøe / CHC – Astec / Norsk Helikopter

 

Undersøkelsen deles grovt sett inn på følgende måte

         Definere endringer/omstillinger

         Hva har skjedd i andre land (fly – og andre sikkerhetskritiske bransjer)?

         Gjennomgang av Luftfartstilsynet (samt Skandinavisk Tilsynskontor)

         Gjennomgang av dokumentasjon hos operatørene, teknisk område (også Avinor)

         Intervju av utvalgte personer i alle organisasjoner som undersøkes

         Spørreundersøkelse, bredt anlagt, anonym innsending blant ”alle” som er ansatt i de organisasjoner som undersøkes.

 

 

Lovverket:

         Luftfartsloven, Den utvidede forklaringsplikten ” Enhver plikter på forlangende å gi undersøkelsesmyndigheten de opplysninger han sitter inne med om forhold som kan være av betydning for undersøkelsen. Dette gjelder uten hensyn til taushetsplikt som ellers påhviler vedkommende.” MEN disse opplysningene kan kun benyttes til flysikkerhetsmessige formål

         Forskrift om offentlige undersøkelser av luftfartsulykker og hendelser. Angir virkeområde, formål, definisjoner, omfang med mer. § 20 Andre oppgaver ”Samferdselsdepartementet kan etter samråd med undersøkelsesmyndigheten og Luftfartstilsynet pålegge undersøkelsesmyndigheten spesielle oppgaver som har generell flysikkerhetsmessig målsetning.”

         Varslingsforskriften. Hva, når og hvordan.

         EU direktiv 94 /56 (norsk lov). Krav om at det skal være en permanent og fullstendig uavhengig undersøkelsesmyndighet. Henviser videre til ICAO annex 13 som gir en mer detaljerte krav til undersøkelsen, rapporten og presentasjonen av resultatene.

 

 

 

 

Utdrag fra følgeskrivet som vil være en del av materielles om vedlegges spørreundersøkelsen:

 

Spørreundersøkelse om flysikkerhet i norsk luftfart

Det vedlagte spørreskjemaet er sendt ut til ”alle” som er ansatt eller som nylig har vært ansatt i funksjoner som kan ha betydning for sikkerheten i norsk luftfart. Hvis du ikke har arbeidet i det yrket som står på spørreskjemaet i løpet av de siste fem årene, er du kommet med i utvalget ved en feiltakelse og skal ikke svare på skjemaet.

Hvis du arbeider i dette yrket i dag, eller har gjort det i løpet av de siste fem årene, er det svært viktig at du svarer. Du kan enten svare ved å fylle ut det vedlagte spørreskjemaet og sende det tilbake til Transportøkonomisk institutt i vedlagte svarkonvolutt, eller du kan svare på nettet ved å logge deg på TØIs internettside www.toi.no\luftfart og logge deg på med dette passordet: (Felt med passord). Du skal bare svare på én av disse to måtene, altså enten på Internett eller på vedlagte spørreskjema. Hvis du svarer på internett, kan du gå ut av skjemaet og logge deg inn igjen på et senere tidspunkt. Du vil da komme tilbake til der du var da du gikk ut og kan fortsette utfyllingen.

For at undersøkelsen skal ha verdi er det viktig at vi får dine svar, ikke svarene til kolleger eller andre. Det er også helt avgjørende at du svarer ærlig, og at du svarer på alle spørsmålene. Det vil forekomme flere spørsmål som dels går på det samme, men det er uansett viktig at du svarer på alle spørsmål.

Alle svar behandles anonymt og konfidensielt ved Transportøkonomisk institutt, og alle resultater vil kun bli presentert på gruppenivå slik at det ikke er mulig å finne ut hva enkeltpersoner har svart. Det innebærer naturligvis at verken dine overordnede eller dine kolleger vil kunne få vite hva du har svart. Undersøkelsen er godkjent av Norsk Samfunnsvitenskapelig Datatjeneste som er Personvernombud for forskning.

Svarfristen er nå satt til 12. april 2005. Det er viktig at du svarer innen fristen.

Har du spørsmål til undersøkelsen kan du kontakte Torkel Bjørnskau ved Transportøkonomisk institutt tlf 22573812, e-post tbj@toi.no eller Kåre Halvorsen i Havarikommisjonen tlf. 63896303 /  99 527 405, e-post kh@aibn.no.

Ønske om å gi HSLB informasjon utover spørreskjema.
I forbindelse med undersøkelsen av sikkerhetsnivået i norsk luftfart som HSLB er blitt bedt om å gjennomføre av samferdselsministeren, er det sendt ut spørreskjema til om lag 10.000 ansatte i norsk luftfart. Tanken var at flest mulig skal få mulighet til å komme til orde for å si
sin mening om sikkerhetsnivået i norsk luftfart. Resultatene fra dette spørreskjemaet vil, sammen med annen informasjon, gi oss viktige innspill til undersøkelsen.
HSLB har blitt kontaktet av flere som gjerne vil fortelle mer enn det spørreskjemaet gir mulighet for. De som har informasjon som de ikke føler de ikke fikk gitt uttrykk for i spørreundersøkelsen, eller ønsker å utdype synspunkter, kan ta kontakt med HSLB ved Grete
Myhre gm@aibn.no  eller Kåre Halvorsen kh@aibn.no
Siden rapporten skal være ferdig innen 1. juni er det viktig at vi får denne informasjonen så snart som mulig. Informasjon som mottas etter 1. mai har vi ikke mulighet til å innlemme i konklusjonen av undersøkelsen, men informasjon mottatt etter denne tid vil også bli registrert og ivaretatt.



Arild Nyheim med masse tekst fra HSLB!